Haberler

Beyaz Et İle İlgili Merak ettiklerinizi Beyza Piliç'e Sorun!

Bayıltmadan İslam’a uygun, her biri el ile kesim:

Piliçlerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi ve yüksek hijyenik koşullar altında kesilmesi kadar, kesim işleminin İslam’i kurallara uygunluğu, bizim için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Tüm piliçlerimizi, kesim öncesinde bayıltmadan (her biri için ayrı ayrı besmele çekerek) tek tek, elle kesiyoruz.

Biyogüvenlik ile modern tesislerde sağlıklı üretim:

Üretim yaptığımız tüm tesislerde, dışarıdan gelebilecek her türlü bulaşıcı hastalığa karşı en yüksek seviyede biyogüvenlik ve hijyen önemlerini uygulayarak, yetiştirdiğimiz tüm piliçleri, her türlü hastalığa karşı koruyoruz.

Hem 45 günde, hem hormonsuz, doğal büyüme:

Etlik piliç üretiminde, tüm dünyada olduğu gibi biz de, uygun sıcaklık, nem ve havalandırma koşullarına sahip kümeslerde, düzenli ve dengeli beslenme ile 45 gün içerisinde kesim ağırlığına ulaşabilen; genetik olarak hızlı kilo alma ve büyüme özelliğine sahip “broiler” ırkı piliçler kullanıyor ve veterinlerlerimizin hazırladığı beslenme programlarının dışında, büyümeyi hızlandırıcı hiçbir hormon veya katkı maddesine, üretimlerimizde yer vermiyoruz.

Hem yumurta hem piliç kümesten sofraya entegre üretim:

Beyza Piliç olarak üretim sürecimiz yumurta aşamasından, kesime kadar tamamen kendi entegre tesislerimizde gerçekleşmektedir. Bu şekilde üretimin en başından sonuna kadar tüm aşamaları denetimimizde olmaktadır.

Her aşamada denetimle, çevreye duyarlı sertifikalı üretim:

Beyza Piliç olarak üretim sürecinin ilk anından itibaren, kontrol noktaları ve detaylı laboratuvar testleriyle piliçlerimizin sağlığını güvence altına alıyoruz. Modern tesislerimizde, ilgili bakanlıkların belirlediği yasal standartlara uygun olarak, insan ve çevre sağlığına duyarlı üretim yapıyoruz.

11 Mart 2016 Cuma

Diğer Haberler