Haberler

Beyza Piliç sponsorluğundaki 1.5 Adana'ya bir ödül daha

Beyza Piliç'in ana sponsorluğunu üstlendiği, elektrikli otomobil "1.5 Adana", TÜBİTAK'ın düzenlediği "Alternatif Enerjili Araç Yarışları"ndan bu yıl da ödülle döndü.Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği öğrencilerinden oluşan "Çukurova Üniversitesi Elektromobil Takımı"nın geliştirdiği elektrikli otomobil "1.5 Adana", bu yıl da TÜBİTAK'ın düzenlediği "Hidromobil" ve "Elektromobil" yarışlarından ödülle döndü. Geçen yıl yapılan yarışta Jüri Özel Ödülüne layık görülen 1.5 Adana, bu yıl yarışmayı 14. bitirmesine karşın, ilk ve orta öğretim seviyesindeki öğrencilere ve halka yönelik gerçekleştirdikleri tanıtım etkinlikleri nedeniyle'Tanıtım ve Yaygınlaştırma" ödülü ile bu yıl da ödüle layık görüldü.

Geçen yıldan farklı olarak bu yıl 3 araçla yarışa katılan Çukurova Üniversitesi, "Akıncı", "Atok" ve "1.5 Adana" ile katıldığı yarışların üçünden de ödül aldı. Yarışlar hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı, 30 tur üzerinden yapılan yarışta tur başına 53 watt elektrik harcayan "Akıncı" isimli elektrikli aracın yarışlarda büyük başarı elde ederek, başvuruları kabul edilen 46 araçtan teknik kontrolleri geçerek yarışa katılan 37 araç arasında beşinci olduğunu ve 100 kilometrelik mesafeyi 1TL"den az elektrik harcayarak kat ettiğini ifade etti. Yarışmaya ilk kez katılan "Atok" ise yarışmayı 12'nci sırada tamamlayarak başarılı bir sonuç elete etti.

Prof. Dr. Akıllı Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde okuyan lisans öğrencilerinden oluşan Akıncı ve 1.5 Adana ekiplerine maddi destek sağlayan, başta Beyza Piliç olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

30 Ağustos 2015 Pazar

Diğer Haberler